777 959 920

Vlastnosti látek a jejich údržba

Nábytek potažený látkou jako jsou sedací soupravy a pohovky, vyžaduje pravidelné ošetřování a čištění, což výrazně prodlužuje životnost potahové látky.
Při čištění je nutné používat měkkou houbu či bavlněný hadřík (látky NENAMÁČET!, nanášet pouze pěnu). Strojového čištění je zakázáno!!!

MIKROVLÁKNO
vysoce kvalitní, velmi jemná látka se sametově hladkým a přirozeným povrchem se skládá z jemných umělých vláken, je velmi odolné proti zmačkání a má dobrou barevnou intenzitu. Další výhody jsou prodyšnost, odolnost proti odřeninám, škrábancům, nečistotám a dobrá údržba a čistění. Rozdíly v kvalitě jsou rozpoznatelné dle omaku a vzhledu. Rozdíly v kvalitě závisí na hustotě nosného materiálu, která se také odráží na jemnosti povrchu a barevné intenzitě.
Mikrovlákno vykartáčujte jednou měsíčně povrch s kartáčkem na oblečení. Čas od času vyluxujte povrch od prachu s nástavcem na tkaniny nebo potahy. K běžné údržbě nábytku nepoužívejte vysavače s velkým výkonem ( 1500 - 2500 W ). Přes potah se totiž mohou protáhnout i vnitřní vlákna čalounění. Ideální je proto vysavač o výkonu od 500 do 750 W.

Odstranění skvrn

• zvratky, kakao, rtěnku, inkoust, saze, mastnotu, fix, smůlu - ošetřit vlažnou vodou obsahující šampon. Při nutnosti použijte 90% ethylalkohol a lehce odstraňte. Jako alternativu lze použít 5% amoniak
• pivo, víno, limonády, alkohol - okamžitě odsát savým papírem nebo hadrem a ošetřit vlažnou vodou obsahující šampon
• krev, bláto, moč - houbičku namočit ve studené vodě, nedrhnout, jemně čistit od krajů směrem ke středu, popřípadě použít studenou vodu obsahující šampon
• rez, stará krev - bílý hadřík s roztokem obsahující kyselinu citrónovou (1lžíce/100ml) navlhčit a od středu do kraje jemně čistit
• vosk ze svíčky - nežehlit !!! suchý vosk odstranit pomocí 90% ethylalkoholu
• problematických skvrn od např. propisky, laku atd. se obraťte na radu odborníka. V žádném případě nepoužívat ředidla nebo rozpouštědla

ŽINYLKA – REŽNÁ LÁTKA (pletená látka)
je potahová látka, která je tkaná běžným způsobem a na rozdíl od velurových tkanin jako je např. mikrovlákno a je s rounem nezaměnitelná (rouno je odborný výraz pro nosnou tkaninu). Trvanlivost této tkaniny se stanovuje na základě surovin použitých pro výrobu. K těm nejtrvanlivějším zároveň patří polyacrylové a polyesterové látky.
Žinylku vykartáčujte jednou měsíčně povrch s kartáčkem na oblečení. Čas od času vyluxujte povrch od prachu s nástavcem na tkaniny nebo potahy.

Odstranění skvrn

• zvratky, kakao, rtěnku, inkoust, saze, mastnotu, fix, smůlu - ošetřit vlažnou vodou obsahující šampon. Při nutnosti použijte alkohol nebo odstraňovač skvrn a lehce se dotýkejte
• pivo, víno, limonády, alkohol - okamžitě odsát savým papírem nebo hadrem a ošetřit vlažnou vodou obsahující šampon
• krev, vajíčka, bláto, moč - houbičku namočit ve studené vodě, jemně odstranit, popřípadě použít studenou vodu obsahující šampon
• rez, stará krev - bílý hadřík s roztokem obsahující kyselinu citrónovou (1lžíce/100ml) navlhčit a od středu do kraje jemně čistit
• vosk ze svíčky - nežehlit !!! suchý vosk odstranit s čističem na skvrny obsahující alkohol
• problematických skvrn od např. propisky, laku atd. se obraťte na radu odborníka. V žádném případě nepoužívat ředidla nebo rozpouštědla

IMITACE KŮŽE (EKOKŮŽE)
jedná se o imitaci pravé kůže. Materiál je prodyšný, ekokůže je jemná a matná - struktura se podobá pravé kůži, nevyvolává alergie.

Odstranění skvrn

• tekutiny - okamžitě odsát savým papírem nebo čistým bílým hadříkem a ošetřit vlažnou vodou obsahující neutrální mýdlový roztok
• potraviny a mastnota - okamžitě odstranit, zbytky skvrn odstranit pomocí vlažného neutrálního roztoku. Dále navlhčit jemný bílý hadřík a otřít větší plochu
• problematických skvrn od např. propisky, laku atd. se obraťte na radu odborníka. V žádném případě nepoužívat ředidla nebo rozpouštědla

Nábytek vyrobený z materiálu EKO (umělá kůže) čistěte pouze a výhradně přírodním mýdlem (bez chemických přísad) a vlažnou vodou. Výrobce nebere žádnou odpovědnost za znečištění vzniklé obarvením od látek obsahujících aktivní barvu (jsou to např. takové látky, které při praní pouští barvu a neustále se pomalu opírají). Látky působící na nábytek by neměly mít aktivní barvu, aby nedošlo k jeho obarvení. Skvrny vzniklé např. politím je nutné okamžitě odstranit. Skvrny netřeme, pouze odsáváme přikládáním čistých bílých hadříků nebo savým papírem.

Kvůli své propustnosti je ekokůže náchylnější na styk s lidským potem, který může na sedací soupravě způsobit nevratné škody. Proto při nadměrném pocení (nebo máte agresivnější pot) raději sedací část a područky překrývejte plédem, dekou, přehozem .... Chráníte si tak sedací soupravu. Na popraskání ekokůže z tohoto důvodu (pot) se nevztahuje reklamace.

NYLON – látka s teflonovou úpravou
sametová látka je navržena tak, aby byla odolná vůči skvrnám a nečistotám. Většina nečistot z kontaminace zůstává na povrchu ve formě kapek a lze je snadno čistit. Silně znečištěné plochy mohou být čištěny čistícím prostředkem na bázi vody, v ojedinělých případech na bázi mýdlového roztoku.

Používejte pouze prostředky na bázi vody! Nepoužívejte suché čištění ani bělidla!

Pokud nepomůže vysušení suchým hadříkem, nebo papírovým kapesníkem, naneste malé množství čistícího prostředku na bázi vody, příp. mýdlového roztoku na znečištěné plochy. Čekejte 2-3 minuty a lehce vyčistěte krouživými pohyby, dokud skvrna nezmizí. Nechejte skvrnu přirozeně vyschnout. Když je povrch suchý, vyčesejte vlasy jemným kartáčkem. Stejně jako všechny dobré typy sametových látek, sametová látka nylon je citlivá na záhyby, což zvyšuje přirozenou krásu materiálu. Záhyby mohou být odstraněny jemným foukáním páry (např. napařovací žehlička).

PRAVÁ KŮŽE
K údržbě koženého nábytku Vám doporučujeme používat pouze kvalitní, námi osvědčené a pro daný typ kůže určené přípravky LEATHER MASTER KIT. Použitím nevhodného prostředku nebo jiné chemikálie můžete sedací soupravu závažně a nenávratně poškodit! Před aplikací jakéhokoliv prostředku na kůži, proveďte vždy zkoušku na méně viditelném místě.
Pravidelná údržba výrazně prodlužuje životnost kůže! Proto Vám doporučujeme jednou týdně utírat vlhčeným hadříkem prachové částice. Kompletní čištění a impregnaci sedací soupravy pak provádíme (dle intenzity užívání) 2-4x za rok. Případné vzniklé skvrny odstraňujte ihned po jejich vzniku!

Na kožené čalounění nikdy nepokládejte noviny, časopisy nebo vlhké prádlo. Textilní a novinové barvivo může proniknout a zabarvit povrch kůže.

K sezení užívejte pouze místa k tomu určená! Střídavě užívejte všechna místa sedací soupravy, aby se předešlo rozdílům ve vzhledu kůže a tvrdosti jednotlivých sedáků.
Nevystavujte kůži přímému slunečnímu záření nebo jinému silnému zdroji světla! Předejdete tím změně odstínů barvy kůže.
Neumisťujte kožený nábytek příliš blízko k radiátoru nebo jinému zdroji tepla. Minimální doporučená vzdálenost mezi tepelným zdrojem a koženým nábytkem je 30 cm.
Chraňte Váš kožený nábytek před domácími mazlíčky. Jejich drápky, sliny a tělní výměšky mohou povrch kůže poškodit.

Vyvarujte se kontaktu kůže s ostrými předměty, jako jsou například opasky nebo kovové doplňky kalhot. Kůže je velmi odolná, ale ne proti nečekaným událostem a poškození.

Kůže je pevná, odolná proti roztržení, jednoduchá na údržbu a je obzvlášť vhodná pro osoby s alergiemi. Kůže je především ceněná pro svůj elegantní vzhled a jemnost. Tak jako u každého přírodního materiálu jakékoliv jizvy nebo nedostatky potvrzují pravost produktu.
Nesprávné užívání výrobku může vést k vážnému poškození kůže. Jakékoliv reklamace na její blednutí nebo poškození, které byly způsobeny nesprávným používáním výrobku jako např. jeho vystavení extrémním teplotám, nemohou být akceptovány.

Důležité upozornění: vyzkoušejte nejprve čistící prostředek na zadní nebo spodní části soupravy, která je skrytá!!!

Rizika chemických čisticích přípravků
Aceton - určité materiály odbarvuje a trvale poškozuje.
Glycerin - je mastný, i po vyprání zůstávají na tkanině mastné skvrny. Je nezbytné ho pak odstranit chemicky.
Technický benzín - nechává na citlivých materiálech kontury a to i přes opatrné nanášení. Těžko se pak odstraňuje a nemusí pomoci ani chemické čištění.
Čpavek - materiály trvale poškozuje, tkaniny v místě nanesení trvale zesvětlí nebo rozpustí barvy.

Za škody způsobené nesprávným dodržováním výše uvedených zásad neručíme a neneseme odpovědnost. Doporučení jsou velmi užitečná jak před nákupem, tak po nákupu a přispívají k delší trvanlivosti zakoupených sedacích souprav.