777 959 920

Jak přizpůsobit interiér nové sedačce

Interiér zařizujeme ve dvou, maximálně třech odstínech, které se vzájemně doplňují. Mnoho barev na jednom místě totiž vytváří zmatek. Platí pravidlo, že méně znamená více.

Pozor na výrazné tóny: jsou zneklidňující, rychle se okoukají. Dávejme raději přednost tónům z přírody, které uklidní naši psychiku, jsou nadčasové, jemné, decentní a příjemné. Nápaditější barvy volíme pouze na určité prvky: sedací soupravy, postele, pohovky, židle, konferenční stolek, polštáře, přehozy.
Podlaha by měla vyjadřovat stabilitu, stejně jako schody, pracovní a jídelní stůl.
Stěny, stropy mají působit vzdušně, volně, je správné, když nepoutají pozornost svojí barvou.
Obecně platí: tmavá (sytá) barva ubírá světlo a zmenšuje opticky prostor, světlá naopak zvětšuje. Pozor tedy na velké plochy (koberec, stěny, stropy, obývací sestavy), ty mají mít spíše neutrální tóny ! O to více výraznější může být sedací souprava, kterou si vyberete z široké palety barev.

Tři aspekty výběru barvy

Jaké barvy zvolíme, záleží na třech okolnostech: 1. našem vkusu, pocitu, oblibě jednotlivých odstínů, 2. velikosti, tvaru místnosti a přítomnosti denního světla v ní, 3. funkci místnosti, zkrátka na tom, co v ní budeme dělat. Tyto tři faktory je dobré skloubit ideálně dohromady.
Nejdříve se zamyslíme nad místností, jak ji vnímáme, co pro nás znamená. V některé odpočíváme, pracujeme, v jiné si povídáme s rodinou, kulinaříme. Do ložnice proto volíme spíše jemné odstíny, stejně jako do pokoje temperamentního potomka. Podobně je dobré spíše relaxovat v koupelně nebo v podkrovním pokoji, kde bílé šikmé stěny působí prostorně a světlý nábytek tomu napomáhá. V kuchyni se může objevit teplá žlutá, která podporuje chuť k jídlu, v obývacím pokoji i prvky červené, které zvedají náladu, působí aktivně, emotivně.
Výrazná barva interiér pěkně oživí, ale nemá se objevovat na velkých plochách.